Marmeláda je pôvodný slovenský crowdfundingový portál. Vznikol vo februári 2015 so snahou umožniť predovšetkým slovenským kreatívcom získavať financie na projekty na fungujúcej, prehľadnej a bezpečnej platforme. Zároveň ide o priestor, na ktorom ľudia nájdu projekty, ktoré sú im sympatické, ktoré podľa nich majú zmysel a ktoré sú ochotní finančne podporiť. Cieľom marmelády je čo najskôr dostať crowdfunding do povedomia konečne aj na Slovensku a vytvoriť adekvátny virtuálny priestor pre kreatívnych ľudí s nápadmi.

 

Otázky a odpovede, ktoré pravdepodobne hľadáte...

 

PRE POTENCIÁLNYCH PRISPIEVATEĽOV

Prečo by som mal projekty na marmelade finančne podporovať?

Financovanie projektov prostredníctvom crowdfundingového portálu je unikátnym a tým najosobnejším spôsobom, akým môže skupina ľudí podporovať kreatívcov. Za svoje peniaze dostanú prispievatelia originálnu a neopakovateľnú odmenu, a to priamo od podporeného človeka alebo skupiny ľudí, bez toho, aby v tom boli zainteresované ďalšie subjekty ako obchody alebo obchodné reťazce.

Čo môžem stratiť, ak prispejem na projekt, ktorý nakoniec nebude úspešný?

Nič. V prípade, že projekt nebude úspešný, vám po skončení zbierky peniaze vrátime na vami uvedený účet, a to v plnej výške. Bankové poplatky znáša Prevádzkovateľ. V prípade úspešného projektu zase dostanete vami zvolenú odmenu, a to v lehote uvedenej Autorom projektu.

Akým spôsobom môžem konkrétny projekt podporiť?

Na projekt prispievate kliknutím na zelené tlačidlo “podporiť projekt”, ktorý nájdete pri každom projekte. Možná je platba prevodom z účtu na účet a tiež platba medzinárodne akceptovanými kartami, Visa, Visa Electron, Mastercard alebo Mastercard Electronic. Na projekt prispievate kliknutím na zelené tlačidlo “podporiť projekt”, ktorý nájdete pri každom projekte.

Je posielanie peňazí cez platobnú bránu GoPay bezpečné?

Crowdfundingový portál využíva platobnú bránu GoPay, ktorú si zvolilo už viac ako 4000 e-shopov v Česku a na Slovensku. Posielanie peňazí cez tento systém je jednoduché, rýchle a najmä bezpečné, o čom svedčí práve fakt, že túto platobnú bránu využíva tak veľa internetových stránok. Ak chcete vedieť o bezpečnosti systému GoPay viac, kliknite na nasledujúci odkaz: http://www.gopay.com/cs/bezpecnost/nase-priority

 

PRE POTENCIÁLNYCH AUTOROV PROJEKTOV

Aké projekty môžu byť umiestnené na marmelade?

V prvom rade by malo ísť o originálne projekty, ktoré nikdy v minulosti neboli v prezentovanej forme vytvorené. Z hľadiska žánrového zaradenia môže ísť o všetky sféry kultúry, teda literatúru, divadlo, tanec, hudbu, filmovú produkciu, fotografiu a iné druhy umení. Projektom môže byť aj mobilná aplikácia, hra alebo technologická novinka. Možné je realizovať aj originálny projekt v oblasti módy či dizajnu, ale aj ďalších odvetví.

Aké projekty nemôžu byť umiestnené na marmelade?

Projekty, ktoré nemajú jasne definované odmeny a ich presnú hodnotu. Povolené nie je ani umiestňovať projekty, ktoré sú v rozpore so zákonmi SR a tiež projekty, z ktorých bude mať úžitok len jednotlivec alebo skupina a nie prispievateľ.

Dokedy musí byť projekt realizovaný?

S kampaňou na crowdfundingovom portáli marmaleda.sk sa spája záväzok, že projekt bude realizovaný maximálne do 18 mesiacov od ukončenia zbierky, ideálne ale do 6 mesiacov od jej ukončenia.

Kto môže založiť projekt?

Každý, kto dosiahol vek 18 rokov.

Čo môžem urobiť pre to, aby bol môj projekt úspešný?

Každý projekt si vyžaduje osobitný prístup a kampaň, no isté veci sú spoločné pre všetky projekty. Každý by mal mať prepojenie na sociálne siete (Facebook, Twitter, Google+), YouTube a pri každom by mal mať jeho autor zadefinovanú cieľovú skupinu, podľa ktorej ďalej využíva marketingové nástroje na dosiahnutie cieľa. Osvedčeným nástrojom je komunikácia s najbližším okolím (rodina, kamaráti, kolegovia), ktorých finančná podpora môže mať pre projekt zásadný význam.

Prečo je projekt úspešný až vtedy, keď sa vyzbiera 100 a viac percent cieľovej sumy?

Pretože len vtedy môže jeho autor garantovať, že dokáže projekt zrealizovať a Zákazníkom dodať odmeny. Pri vyzbieraní menej ako 100 percent je pravdepodobnejšie, že by mohli nastať komplikácie znemožňujúce projekt zrealizovať, čo priamo ovyplyvňuje aj odmeňovanie prispievateľov.

Ak si založím projekt, ktorý bude úspešný, s akými poplatkami musím rátať?

Prevádzkovateľ si účtuje servisný poplatok vo výške 8 % z vyzbierane sumy. Okrem toho je nutné zaplatiť bankové poplatky vo výške 2,6 % z vyzbieranej sumy. Zvyšná čiastka, teda 89,4 % z vyzbieranej sumy úspešného projektu, putuje priamo na účet zadaný Autorom projektu.

Kedy dostanem peniaze, ak bude môj projekt úspešný?

Peniaze budú prevedené na účet zadaný Autorom projektu do 5 dní od úspešného ukončenia kampane.

 

 

Ak ste odpovede na vaše otázky v tejto časti nenašli, napíšte nám na e-mailovú adresu info@marmelada.sk. Budeme sa snažiť odpovedať vám čo najskôr.

 

Prevádzkovateľom crowdfundingového portálu marmelada.sk je agentúra manifest360 s. r. o., IČO: 47 746 190, so sídlom Bratislava, Chemická 1, PSČ 831 04, zapísaná v OR Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sro, Vložka číslo: 98801/B.